- Reklama -finance

Nejnovější články

Ostatní právě čtou

Jak výběr vhodné matrace ovlivní váš zdravý život

Dobrý spánek je klíčovým faktorem pro zdravý život. Proto...

Kameny ve znamení střelce

Ke znamení střelce patří minerální kameny, kterými jsou obsidán,...

Chcete si zjednodušit život? Představujeme vám systém inteligentní domácnosti!

V Novém bydlení se moderátor Vlado Voštinár setká s...

Potřebujete prosvětlit tmavou místnost? Stačí učinit tento zásadní krok

Moderátor Vlado Voštinár přivítá v pořadu Nové bydlení mladou...

Chcete mít teplo v domě bez topení

​Rodina žijící v Rakousku se rozhodla přestěhovat zpět na...

8 věcí, které byste měli stihnout do topné sezóny

Chladné dny mohou přijít co nevidět as nimi i problémy s tepelnou pohodou v domácnosti. Jak se jim vyhnout? Těchto 8 opatření byste měli stihnout do prvních mrazů.

  1. Vyčistěte okapové žlaby
    Vyčistěte okapy od nečistot, které do nich napadaly v létě, aby se neucpaly. Pokud vám starší okap napadla rez, obruste ji, natřete antikorozním nátěrem a vhodným povrchovým nátěrem. Na šikmé střeše je třeba prohlédnout i spodní viditelnou část krokví v blízkosti žlabu, může být promáčena a napadena hnilobou. Tomuto lze předejít použitím okapových plechů, který usměrňuje vodu mimo krokví, při realizaci nových střech je toto standardem pokud se chystáte rekonstruovat jistě doporučuji jejich použití.
  2. Utěsněte okna a dveře
    Před prvními mrazy je užitečné okna a dveře vyčistit, a to hlavně rámy a křídla. Vysavačem vysajte nečistoty ze všech drážek v rámu. Pokud jsou odvodňovací kanálky neprůchozí, vyčistěte je. Brání odtékání vody na vnější parapet a způsobují zatékání oken. Zkontrolujte také kliky a těsnění. Používáním se šrouby na kličkách uvolňují, je třeba je občas utáhnout. Pokud stará plastová klika praskla, vyměňte ji za kovovou. I při novějších oknech je třeba zkontrolovat těsnění, měla by se měnit přibližně jednou za 5 let. Gumová těsnění nejlépe ošetříte silikonovým olejem nebo glycerinem. To obnoví jejich pružnost, zastaví povrchovou korozi a zabrání přimrzání. Pokud nepomůže promazání, je třeba těsnění vyměnit. Přestože na většině oken je těsnění zasazeno v drážce a lze jej vytáhnout a vložit nové, je důležité konzultovat výběr nového těsnícího profilu s odborníkem. Pokud okno nelze pohodlně zavřít, aby přiléhalo, je třeba nastavit správný přítlak. Povolením excentrů vytvoříte štěrbinu pro mikrovětrání, utažením zvýšíte těsnost. Pokud se okno při dovírání zadrhává, upravte nastavení spodního pantu.
  3. Zkontrolujte půdu a střechu
    Zjistěte, zda vám nepoškodila stěny na půdě voda ze střechy, která zanechává žluté nebo hnědé skvrny. Je to znak, že střecha je poškozena. Zevně střechu prohlédněte jen ze žebříku, pokud nejsou zjevná poškození krytiny, zbytečně ji nenamáhejte chozením po ní. Když najdete puklé nebo rozpadající se tašky nebo prvky střešní krytiny, je to znak, že jejich životnost je již u konce. Mohou se vyměnit jen ty poškozené, je však velká pravděpodobnost, že v nejbližší době se začnou rozkládat i ostatní části, protože jejich věk je stejný. Na plechových střechách je dobré zkontrolovat a podotahovat šrouby, taková kontrola by se měla provádět každé 2 roky, pokud zpozorujete poškozený nátěr, je třeba ho také ošetřit jinak vám může začít rezavět střecha. V oblastech s větším sněhovým zatížením, se vyplatí na střechu namontovat sněžné lapače, liniové bariéry nebo bodové prvky proti sesouvajícímu se sněhu.
  4. Zateplení funguje?
    Pokud je střecha zateplená, je dobré zkontrolovat izolaci v podstřešních prostorách, zda nedošlo k jejímu zamočení. Může to být způsobeno narušením střešní krytiny, srážením vlhkosti na střešní krytině nebo na pojistné hydroizolaci. V případě zjištění zamočení je nutno zajistit vysušení izolace a samozřejmě opravu poškozených konstrukcí. Zkontrolujte i fasádu, zda se tepelná izolace nevydouvá nebo neodlepuje, znamenalo by to, že je zateplovací systém porušen. Signálem o poruše zateplení mohou být také plísně uvnitř domu, pod stropem nebo v okolí oken. V takovém případě je třeba nechat prohlédnout dům stavebnímu odborníkovi a podat reklamaci stavební firmě, která zateplení realizovala. Cena za odbornou expertizu se pohybuje od 160 eur.
  5. Komín a antény
    Střešní krytinu je třeba zkontrolovat hlavně kolem prostupů střechy, tedy komína a antén. Nezapomeňte zkontrolovat a vyčistit před zimou komínové těleso, v topné sezóně bývá většina kominářů obsazena. Platí to hlavně pro majitele krbů, kamen, starších plynových kotlů a kotlů na tuhé palivo. Zanedbání čištění může způsobit v topné sezóně požár. Cena za čištění se pohybuje od 10 do 20 eur.
  1. Připravte vytápění
    Prohlídku topného kotle je výhodné provést co nejdříve před topnou sezónou, servisní technici mají tehdy volné termíny. Zkontrolovat je třeba i radiátory, pročistit trubky, odvzdušnit je, opravit nebo vyměnit ventily. Když je kotel vyčištěn a správně nastaven, jeho spotřeba paliva je nižší. Prevence se zkrátka vyplatí, vyhnete se zbytečným výdajům a předejdete situaci, že uprostřed zimy zůstanete bez tepla a bez teplé vody. Servisní technik by měl vizuálně zkontrolovat kotel, tepelnou izolaci, těsnost hydraulických rozvodů a spalinovodu, funkčnost a seřízení regulačních přístrojů. Je třeba, aby vyčistil výměník tepla, preventivně vyměnil předepsané díly, nastavil parametry spalin podle podkladů výrobce a provedl test funkčnosti kotle během provozu. Odborník také změří účinnost kotle a vypracuje zprávu z kontroly. Roční údržba běžného plynového kotle v rodinném domě se pohybuje od 50 až 100 eur.
  2. Připravte na zimu radiátory
    Zkontrolujte všechny ventily na radiátorech. Pokud z nich nevytéká voda, je vše v pořádku. Pokud ventily kapají, je třeba je opravit nebo vyměnit. Do systému dopusťte pouze vodu – doporučuje se na horní hranici předepsaného rozsahu provozního tlaku. Praktické je je před zimou i odvzdušnit. Začít můžete od nejspodněji umístěných radiátorů směrem k nejvyšším. Odvzdušňujte radiátory při vypnutém oběhovém čerpadle, je-li jím vaše topná soustava vybavena. Když si netroufáte na údržbu radiátorů, zavolejte odborníka, který má dostatečné zkušenosti v této oblasti a rád podá pomocnou ruku.
  3. Nezapomeňte na zahradu a terasu
    V zahradě je před mrazy třeba vypustit čerpadla a promazat jejich ložiska. Máte-li závlahy, profoukněte je kompresory. Zkontrolujte také dlažby, zda nejsou poškozeny. Mráz a sníh může na puklinách provést dílo zkázy.
المادة السابقةŠunka – víc než jen kus masa
المقالة القادمةJak vybrat kuchyňskou linku?
- Reklama -finance