- Reklama -finance

Nejnovější články

Ostatní právě čtou

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Optimalizace obsahu a technického nastavení pro lepší výsledky

SEO služby od agentury jsou důležitým nástrojem pro zlepšení...

vivo X100 Pro: nový fotomobil s unikátní výbavou na českém trhu

Společnost vivo opět posouvá hranice profesionálního fotografování do kapsy....

Víte, jak správně a realisticky nastavit finanční cíle, abyste jich dosáhli?

Finanční nezávislost a zajištění. Pojmy, které zná snad každý,...

Jak probíhá dědické řízení, když jde o dluhy?

Když nám zemře někdo blízký, málokdy máme sílu a...

Interiér v minimalistickém stylu

„Méně je více“ – toto heslo, poprvé použité slavným architektem funkcionalismu Ludwigem Mies van der Rohe (autorem vily Tugendhat) přesně vystihuje podstatu minimalistického stylu. Jeho základním principem je dosáhnout maximálního efektu za použití minimálních prostředků, kdy funkčnost dostává přednost před dekorativností.

Minimalistický styl diktuje minimum nezbytně nutného vybavení. Bez nadbytečného nábytku a dekoračních kousků interiér působí vzdušněji a prostorněji. Veškeré vybavení je vybíráno s důrazem na jeho účelnost. Nezapomeňte také myslet na dostatek úložného prostoru, kam ukryjete vše, co nemusíte mít denně na očích.

Minimalistické materiálové a barevné schéma
Začnete pěkně od podlahy, kde materiálem první volby bude masivní dřevo, případně jeho kvalitní napodobenina. Ideální je jedním povrchem sjednotit celou plochu bytu tak, aby jednotlivé místnosti na sebe plynule vizuálně navazovaly. V minimalisticky zařízeném interiéru rozhodně počítejte is kovem, sklem a kůží, samostatnou kapitolou jsou pak plasty a luxusní syntetické materiály nové generace, jako je například corian. Aby interiér nepůsobil příliš chladným a strohým dojmem, je vhodné všechny zmíněné materiály mezi sebou kombinovat a pracovat s jejich různými texturami.

Minimalistická barevnost
Asi není velkým překvapením, že minimalistickou barvou první volby je bílá – navozuje pocit čistoty, klidu a podpoří otevřenost prostoru. Ve striktně minimalistických interiérech bychom se pak setkali jen s kontrastní černou, doplněnou o stříbrné odlesky kovových prvků. Minimalismus ovšem rozšiřuje svou barevnou paletu a obrací se také k jemným neutrálům, především k odstínům šedé a béžové. Dejte si pozor také na vizuální chaos a kombinujte v interiéru maximálně tři barvy. Do minimalistického interiéru si pořiďte opravdu jen tu nejnutnější nábytkovou výbavu. Při jejím výběru rozhodně trvejte na kvalitě a čistém designu. Čalouněný nábytek volte kožený nebo jednobarevný textilní potah, vzory jsou zde tabu. Zbývá ještě připomenout otázku ukládání. Ideální volbou jsou na míru vybudované úložné prostory. Vestavný nábytek volte v takovém designu, který co nejvíce splyne s okolními stěnami a tím pádem nenaruší čistotu stylu.

Při rozhodování o tom, co nechat na očích a co raději schovat, se opět řiďte pravidlem účelovosti. Omezené množství jednoduchých textilií, jedna či dvě zajímavé vázy a pár svíček, které doplní večerní atmosférické osvětlení, mají v interiéru své opodstatnění. Jeden výrazný akcent, v podobě stylového díla moderního umění, velkoformátové fotografie v jednoduchém rámu nebo zajímavý umělecký solitér bohatě stačí. Osvěžujícím doplňkem interiéru jsou také rostliny.

Volte nenápadná bodová svítidla zabudovaná ve stropních podhledech, stěnách nebo vestavěná v nábytkových modulech. K rozdělení místnosti na funkční zóny, nástěnná svítidla nasměrujte do míst a na předměty, které chcete zdůraznit, spodní linii nábytku olemujte LED páskou, která ji opticky odlehčí. Kromě atmosférového osvětlení budete potřebovat také svítidla ryze praktická, jako jsou pracovní a lampy na čtení.

Jak zařídit kuchyň a obývací pokoj v minimalistickém stylu
Tyto dvě místnosti svými požadavky na praktické uspořádání, ukládání a snadnou údržbu přímo nutí k tomu, abychom se při jejich řešení drželi zásad minimalistického zařizování. V obou případech chceme hladké a bezespárové plochy a povrchy a maximum úložného prostoru. V kuchyni se soustřeďte na vestavné spotřebiče. Pracovní desku můžete „potáhnout“ i na zeď a získat tak kompaktní, snadno udržovatelný povrch. V obou případech zkuste odolat pokušení cokoli vystavovat.

V obýváku se soustřeďte na výběr kvalitní, dostatečně velké pohovky v jednoduchých hranatých tvarech s neutrálním jednobarevným potahem. Inspirovat se můžete například na největším vyhledávači nábytku FAVI.sk, kde můžete filtrovat také podle stylu.

Dále je samozřejmě žádoucí konferenční stolek. Plochu před sedačkou můžete ale také nechat volnou a použít jen několik menších odkládacích stolků. Obývací pokoj můžete doplnit ještě jedním nebo dvěma křesílky. Chcete-li zde mít úložné prostory, zabudujte je do stěn nebo použijte hranaté bezúchytkové moduly zavěšené na stěně. Na stěnu umístěte i televizor. V obýváku je místo také pro jednu nebo dvě akcentní dekorace, případně jednoduchý koberec a pro oživení i pár rostlin.

Ložnice
Kromě postele a jednoduchých nočních stolků nic jiného v minimalistické ložnici není třeba. Pokud máte možnost, vybudujte si poblíž ložnice samostatnou oddělenou šatnu, případně využijte celou jednu stěnu pro vestavěnou šatní skříň.

A co dětský pokoj?
Stačí, když pro začátek pořídíte dětem jednoduchý nábytek, vymalujete pokoj neutrálními barvami a dobře promyslíte úložné prostory. Vždy přítomné hračky a pestrobarevné knížky se přesto postarají o rozveselení dětského interiéru.

- Reklama -finance