Když nám zemře někdo blízký, málokdy máme sílu a chuť řešit nejrůznější papírování, které s tím je bohužel neoddělitelně spojené. Bolí nás ztráta milovaného člověka a do toho všeho čekají haldy papírů, které nemůže vyřídit nikdo jiný než my. Další nepříjemné zjištění může nastat, když se do toho konečně pustíme. Může se totiž stát, že kromě smutku nás zatíží ještě dluhy zesnulého.
Jak je to s dluhy?
Z filmů a knih známe ty pohádkové příběhy, kdy jednoho dne najdete ve schránce dopis, že vzdálená tetička z Ameriky, kterou jste v životě nepotkali, zemřela a zanechala vám coby jedinému pokrevnímu příbuznému nepředstavitelné jmění v dolarech a drahých kamenech. Realita ovšem bývá trochu jiná. Zdědit můžeme sice nějakou tu korunu, nicméně také dluhy. Pojďme se podívat, jak v takové situaci postupovat.
Dluhy na dědice přecházejí ze zůstavitele, tedy zesnulého, úplně stejně jako majetek. Pokud je dědiců víc, měli by tyto dluhy uhradit společně. A k tomu všemu je jejich povinností zařídit pohřeb – tedy zaplatit veškeré náklady s ním spojené a opatřit hrobové místo.
Sami svépomocí bohužel nebudete nejspíš schopní zjistit téměř nic. Budete se muset spolehnout na informace od notáře, který by měl mít kompletní soupis majetku – a tedy i dluhů – zemřelého. I tak se však může přihodit, že nějaký ze závazků vyjde na světlo světa až po nějaké delší době.
Co když dluhy podědit nechci?
Dříve platilo, že dědic podědil dluhy pouze ve výši dědictví, které nabyl. V praxi to znamenalo, že činily-li dluhy sto tisíc a dědic zdědil jen padesát tisíc, padlo oněch padesát tisíc na úhradu dluhu a zbývající dluh se už dědice netýkal.
V rámci rodiny je ideální mít navzájem alespoň povědomí o finanční situaci ostatních příbuzných, abychom nebyli v případě nečekané smrti nemile překvapení. Jestliže máte u některých příbuzných podezření, že se jim hospodaření s penězi tak docela nedaří a dědily byste po nich také slušnou porci závazků a dluhů, můžete anonymně nahlédnout do registru exekucí.
Prohlíží si váš strýček až příliš často stránky věnující se tématům jako je bankovní půjčka nebo nebankovní půjčka? Pak je dobré zpozornět. Jakmile zjistíte, že by dluhy vysoce převýšily nabyté dědictví, máte na výběr prakticky tyto možnosti:
- Zříci se dědického práva za života zůstavitelePokud víte, že byste po příbuzném dědili hlavně dluhy, můžete ještě za jeho života (pozor, to je důležitá podmínka) sepsat smlouvu, v níž se zřeknete veškerých dědických práv. Tato smlouva musí mít formu notářského zápisu, a díky ní budete z dědického řízení vyjmutí nejenom vy, ale zároveň všichni vaši potomci.Kdyby náhodou zůstavitel dluhy vyřešil a ještě nějaký majetek nabyl, lze smlouvu o zrušení dědických práv zase zrušit, ovšem musí to být opět písemně a ještě za života zůstavitele.
- Vzdát se dědictví ve prospěch jiné osobyTento krok je nutné učinit před soudem v rámci dědického řízení. Kámen úrazu spočívá v tom, že s tím musí daná osoba souhlasit. A ruku na srdce, kdo by na sebe chtěl dobrovolně brát nepříjemné dluhy?
- Odmítnout dědictvíTady je třeba brát v potaz, že dědictví se můžete zříct pouze jako celku – tedy že nemůžete odmítnout jen dluhy a podědit jen nemovitosti nebo jiný majetek. Jestliže přijmete byt, na který je vázaná hypotéka, automaticky přebíráte rovněž i onu hypotéku.Jak v praxi dědictví odmítnout? Je třeba provést výslovné prohlášení vůči soudu, a to v konkrétní lhůtě – do jednoho měsíce ode dne, kdy vás soud o dědictví informoval. Jakmile tato lhůta uplyne, právo dědictví odmítnout zaniká. Nezapomeňte si tedy hlídat termíny. Myslete také na to, že tento krok je nevratný.Důležité je také upozornění, že jakmile dědictví jakkoli využijete (budete věci z dědictví používat, vyberete peníze z účtu zůstavitele a podobně), dědictví už odmítnou nemůžete.
- Odmítnout dědictví s výhradou povinného díluJestliže zemře váš otec či matka, stáváte se takzvanými nepominutelnými dědici. V takovém případě existuje možnost odmítnou dědictví s výhradou povinného dílu.Co to vlastně je, ten povinný díl? Jde o část dědictví, která vám náleží, pokud vás rodič nevydědil, konkrétně o jednu čtvrtinu z podílu, který by vám připadl, kdybyste dědictví neodmítli. Výše povinného dílu se vypočte ze skutečného majetku, tedy z majetku po odečtení veškerých dluhů.
Jak je to s dluhy po zesnulém manželovi?
Po smrti vašeho manžela či manželky je situace o něco složitější. Ze všeho nejdříve musí dojít k vypořádání společného jmění manželů – zpravidla se celý majetek rozdělí napůl rovným dílem. Polovina (připadající na zesnulého) se dělí mezi dědice, tedy rovným dílem mezi manžela (případně manželku) a děti.
Část z těchto dluhů můžete odmítnout podle výše uvedených pravidel. Dluhy ze společného majetku ovšem jen tak odmítnout nemůžete. Jestli jste nepodepsali před uzavřením manželství předmanželskou smlouvu, ve které by bylo tohle téma vyřešené, je nejjednodušší možností vyjádření nesouhlasu s dluhy – to musíte věřiteli poslat písemnou formou, ideálně doporučeně, co nejdříve poté, co se o dluhu dozvíte.
Co dělat, jestliže na nás dluhy připadly?
Pokud jste promeškali dané lhůty, leží dědictví včetně dluhů na vašich bedrech. Řešením může být, bohužel, sáhnutí do finančních rezerv, které jste si za léta nastřádali.
Pokud žádný finanční polštář nemáte, budete muset nejspíš popřemýšlet o půjčce, zejména bude-li třeba dluh vypořádat v době natolik krátké, že nestihnete peníze naspořit. Možností se nabízí celá řada: více o tématu se dozvíte například na stránce https://proficredit.cz/pujcka-na-ucet.
Obecně platí jedno veledůležité pravidlo: než se pro jakoukoliv půjčku rozhodnete, dobře si spočítejte, že ji budete schopní bez problémů splácet. Jinak vám totiž hrozí ještě mnohem větší problémy než ty, do kterých vás „namočily“ dluhy po zesnulém příbuzném.