Na obnovu veřejných, historických a památkově chráněných budov půjde z plánu obnovy 120 milionů eur, a to z výzvy vyhlášené 30. června.
Oznámil to v pátek ministr dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Jsme rodina).
Energetická hospodárnost
„Ve čtvrtek (30. 6.) jsme vyhlásili výzvu, která je výzvou doslova a do písmene a je výzvou pro celé Slovensko. Je to výzva, kterou se snažíme zachránit naše kulturní dědictví a současně snížit emise, které budovy produkují, protože budovy jsou největším zdrojem emisí,“ upřesnila resortní státní tajemnice Kateřina Bruncková.
Zdůraznila, že vyhlášená výzva má zlepšit stavebně-technický stav veřejných, historických a památkově chráněných budov a současně zlepšit jejich energetickou hospodárnost.
„Máme ambici, abychom obnovili minimálně 117 tisíc metrů čtverečních takových kulturních památek,“ poznamenala.
„Jak už bylo uvedeno, výzva jde ve výši 120 milionů eur, avšak budeme pokračovat, jelikož celková alokace pro tuto komponentu plánu obnovy je 240 milionů eur,“ přiblížila.
První výzva s možností podávání žádosti půjde podle státní tajemnice od 1. srpna 2022 a bude ukončena, když se vyčerpají prostředky v částce 120 milionů eur nebo nejpozději 31. prosince 2024.
„Následně bude vyhlášena další výzva,“ doplnila. Prostředky bude podle ní možné poskytovat ve formě zálohových plateb, a to do výše až 60 % hodnoty.
Kulturní památky i veřejné budovy
O podporu se mohou podle ní ucházet především státní instituce, instituce napříč celou samosprávou, ať už města, obce, VÚC, veřejnoprávní instituce nebo jimi zřizované podřízené organizace.
„Typickým příkladem mohou být vysoké školy, budovy ve správě ŽSR nebo jiných rozpočtových organizací,“ upřesnila Bruncková s tím, že výzva není pro takové typy budov, ve kterých se provozuje hospodářská činnost.
Upozornila, že budova musí být kulturní památkou nebo budovou v památkové rezervaci či památkové zóně. Může to být však i jakákoli veřejná budova, která byla kolaudována, nebo je v katastru nemovitostí zapsána před 1. lednem 1980.
„Hlavním cílem výzvy kromě zachování kulturního dědictví budov, které na Slovensku máme, je to, aby se obnovou snížila jejich energetická náročnost. Ta musí klesnout o minimálně 30 procent. Na projekt je minimální alokace 200 tisíc eur, maximální pět milionů eur,“ dodala.