- Reklama -finance

Nejnovější články

Ostatní právě čtou

Jak výběr vhodné matrace ovlivní váš zdravý život

Dobrý spánek je klíčovým faktorem pro zdravý život. Proto...

Kameny ve znamení střelce

Ke znamení střelce patří minerální kameny, kterými jsou obsidán,...

Chcete si zjednodušit život? Představujeme vám systém inteligentní domácnosti!

V Novém bydlení se moderátor Vlado Voštinár setká s...

Potřebujete prosvětlit tmavou místnost? Stačí učinit tento zásadní krok

Moderátor Vlado Voštinár přivítá v pořadu Nové bydlení mladou...

Chcete mít teplo v domě bez topení

​Rodina žijící v Rakousku se rozhodla přestěhovat zpět na...

Zájem o financování nájemních bytů mají čtyři investoři, postavit by se jich mohlo 40 tisíc

Zájem o účast na projektu nájemních bytů na Slovensku projevily čtyři finanční skupiny. Jedná se o finský stavební koncern YIT, Vienna Insurance Group, švédskou skupinu Heimstaden a firmu bwsg.

Dohromady by tyto skupiny mohly alokovat do projektu 6 miliard eur, které by pokrývaly zhruba 40 tisíc nájemních bytů. Na čtvrtečním brífinku to uvedl místopředseda vlády Štefan Holý (Jsme rodina).

O třicet procent levnější
Firmy podle Holého formálně předaly tzv.. letter of intent, tedy jakési vyjádření zájmu o diskusi, přičemž uvedli i množství zdrojů, které by mohly na Slovensku alokovat v rámci nájemního bydlení.

\“Z těch letter of intent vyplývá, že celková akumulace zdrojů je 6 miliard, z toho 2,5 miliardy jsou k dispozici prakticky okamžitě, hned po podpisu investičních smluv,\“ přiblížil místopředseda vlády s tím, že 6 miliard eur by pokrylo přibližně 40- tisíc nájemních bytů.

Dalším krokem bude vstup do předběžných konzultací s partnery. Jednání by měla vyústit v přípravu nařízení vlády, které bude obsahovat výši regulovaného nájemného a kritéria způsobilosti, pro koho budou byty dostupné.

Nájmy podle Holého v závislosti na regionu vycházejí o 30 – 40 % levněji oproti komerčnímu nájmu.

Testování zájmu
Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) zároveň ve čtvrtek oznámil, že se spouští první předběžné testování zájmu ve formě dotazníku na více než 45 tisíc lidech, kteří pracují v resortu práce, sociálních věcí a rodiny. Půjde o zaměstnance zařízení sociálních služeb, úřadů práce a Sociální pojišťovny. Později by měly přibýt i další skupiny.

Krajniak konstatoval, že je třeba zjistit zejména to, jaké je regionální rozložení zájmu o nájemní byty, tedy prioritní lokality pro jejich výstavbu, a také, o jaký typ bytů je reálný zájem. Na základě toho by měla vzniknout kritéria pro oprávněné žadatele o nájemní byt.

„Každý občan SR, který splní kvalifikační kritéria, bude mít nárok požádat o takový byt. Nebudeme dělat nějaké pořadníky, ve kterých se někdo bude upřednostňovat nebo nebude upřednostňovat,“ dodal Krajniak.

V konkrétním projektu by zároveň měla být část bytů, které si budou moci v určitém časovém rozmezí přednostně zarezervovat zaměstnanci ve veřejném zájmu.

Dalším krokem má být příprava investičních smluv a jejich schválení. Smlouvy by podle Holého měly být předloženy na vládu koncem října. Následně se spustí rezervační portál pro občany s konkrétními realitními projekty.

- Reklama -finance