Situace na trhu s realitami je dynamická, turbulentní a pro mnoho lidí hledajících bydlení znepokojivá již delší dobu.
Přestože bydlení je jedna ze základních potřeb, developerský byznys není jen o tom, že se stavba naprojektuje, postaví a prodá.
O úspěchu rozhoduje mnoho faktorů, někdy i naprosto detaily. Alespoň tak to popisuje Tomáš Vašuta z magazínu Index.
Spolu s vydavatelem The Slovak Spectator Janem Pallem v podcastu Index Nikola Šulikové Bajánové vyprávějí o žebříčku developerů na Slovensku, který vznikl v rámci publikace Largest in Business.
Přehled zpráv
Slovensko bude mít pátou automobilku. Na východ přichází automobilový koncern Volvo Cars. Půjde o investici ve výši 1,2 miliardy eur. Závod, který vyroste v průmyslovém parku Valaliky při Košicích, se bude specializovat na výrobu elektromobilů. Volvo má dnes v Evropě dvě fabriky – v belgickém Gentu a švédském Torslandu. Start výstavby je plánován na rok 2023, s instalacemi zařízení a výrobních linek se počítá v průběhu roku 2024. Slovensko přispěje automobilce částkou 267 milionů eur. K tomu je třeba připočítat i další vyvolané investice, které se budou pohybovat ve výši několika set milionů eur. Nasměrovány budou do Valalík a okolí. Automobilka tvrdí, že závod bude využívat pouze klimaticky neutrální energie.
Europarlament zamítl návrh, aby byl vetován záměr EK zahrnout jádro a plyn mezi environmentálně udržitelné hospodářské činnosti. Pokud do 11. července nebudou vneseny další námitky, exekutiva EU návrh taxonomie prosadí. V EP nebyla nalezena potřebná většina 353 hlasů, která by schválila postoj Výborů EP pro hospodářské záležitosti a životní prostředí ze 14. června. Oba výbory přijaly námitku, která byla proti návrhu Evropské komise. Eurokomise navrhuje, aby za určitých podmínek byly do seznamu environmentálně udržitelných hospodářských činností zahrnuty zvláštní činnosti v oblasti jaderné a plynové energie.
Kurz eura klesl v úterý oproti dolaru na téměř 20leté minimum. Trhy reagovaly na nejnovější odhady investorů v souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb v eurozóně. Vzhledem ke zvyšujícímu se riziku recese v měnové unii upravili investoři své prognózy zvýšení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky směrem dolů. Kurz evropské měny klesl oproti dolaru v úterý o 0,9 procenta na 1,0325 USD/EUR, což je nejnižší kurz eura od prosince 2002. Trhy nově odhadují, že Evropská centrální banka zvýší letos úrokové sazby o méně než 140 bazických bodů, zatímco před necelými třemi týdny počítali se zvýšením o více než 190 bazických bodů. Od začátku roku klesl kurz eura oproti dolaru již o více než 8 procent. Rekordní inflace zvyšuje ekonomický tlak na firmy i domácnosti, a navíc ekonomika Evropy doplácí na válku na Ukrajině. Tento vývoj omezuje možnosti Evropské centrální banky zvyšovat úrokové sazby tak rychle jako americká centrální banka Fed.
Slovenský plynárenský průmysl stále dostává od Gazpromu méně plynu. Během minulého týdne byly dodávky plynu nižší o přibližně polovinu. Uvedené krácení nemá podle SZP žádný vliv na zákazníky. Richard Sulík pro Deník E řekl, že Slovensko bude mít do konce tohoto týdne doplněné zásoby plynu natolik, že jej bude do konce nejbližší zimy dost i pro všechny energeticky nejnáročnější továrny. Snižování výroby podle něj hrozit nebude.
Pro leteckou společnost Ryanair byl červen nejvytíženějším měsícem v historii. Počet cestujících dosáhl 15,9 milionu a koeficient vytížení poprvé od začátku pandemie 95 procent. Uskutečnilo se více než 88 500 letů.